Home Základné informácie Vybavenie
Dec 06
Piatok
Vybavenie

Typy ferratových setov

• Typ Y –   istiace lano prechádza brzdou a následne za ňou sa delí na dva samostatné pramene s karabínami. Táto časť môže byť nahradená vytrhávacím absorbérom pádu 
       Set je upevnený k úväzu zošitým okom. Pri tomto type zostávajú na istiacom lane stále zacvaknuté obe karabíny. V prípade prasknutia jednej karabíny zostatok pádovej energie zachytí druhá karabína.
• Typ V – karabíny spojuje jeden prameň lana, na ktorom je v strede umiestnená brzda. Pri postupe na lane zostáva zacvaknutá iba jedna karabína, druhá sa zacvakne do oka na sedacom úväze. Nepoužívaný prameň plní funkciu istiaceho lana. V prípade keď zabudnete a necháte na lane zacvaknuté obidve karabíny, stráca brzda svoju funkciu. NEODPORÚČA SA !  – NEBEZPEČNÉ !!!
 Slučky – najjednoduhší a najstarší typ, ktorý sa dá jednoducho zhotoviť aj doma. Jedná sa o dve sľučky s karabínami pevne pripevnenými k úväzu. Pre ferraty je tento typ veľmi nebezpečný a nepoužíva sa z dôvodu, že nedokáže ztlmiť pádovú energiu a hrozí zlyhanie materiálu !!! Táto varianta sa používa pre istenie v lanových parkoch, kde nehrozí žiaden pád, ale len odsadnutie.
             

 
Home Základné informácie Vybavenie