Čo je to via ferrata?

O via ferrata

Slovo ferrata pochádza z talianského výrazu via ferrata, ktorý v doslovnom preklade predstavuje “železnú cestu”. Tento výraz je skutočne príznačný, pretože ferrata skutočne symbolizuje cestu, ktorá je zaistená železom, resp. oceľovým lanom. Ferratu môžme teda chápať ako určitý typ turistickej cesty, ktorá je však náročnejšia a vedie na neprístupnejšie miesta.

Via ferrata, ferrata, alebo nemecky “klettersteig”. Každý z týchto výrazov je označením pre špecifickú turistickú cestu zaistenú oceľovým lanom pripevneným ku skale. Tá je okrem toho zvyčajne vybavená rozličnými umelými pvkami, ako sú rebríky, rôzne schody, kovové stupienky či kramle. Použitie takýchto umelých prvkov zvyčajne závisí od toho, aké možnosti lezenia ponúka samotné skalné bralo. Ferrata je skutočne špecifický druh športu, pretože kombinuje krásy turistiky, spolu s adrenalinovým lezením na skaly. Ferraty sa od seba odlišujú svojou náročnosťou, pričom každá z nich nesie svoje označenie podľa stupňa náročnosti. Špecifickým prvkom lezenia na ferraty je aj ferratová výbava, ktorú tvoria tri základné prvky – helma, tlmič pádu a sedací úväz.

História via ferrata

Prvopočiatky zaistených chodníkov možno hľadať v období I. Svetovej vojny. Ich účelom však nebolo umožniť turistom spoznávať krásy talianských Dolomitov či rakúskych a nemeckých Álp, ale umožniť vojskám lepší priechod horskými úsekmi. Neskôr boli tieto úseky obnovené a sprístupnené bežným turistom, čo viedlo až ku vzniku populárneho športu v podobe via ferrata.

Ani turistika, ani horolezectvo

Lezenie na ferraty si zamiluje každý, komu sa už klasická turistika máli, ale necítí sa byť ani horolezcom, ktorý strávi celý deň lezením na jednej skale. Ferraty v sebe snúbia nádherne výhľady a adrenalín zo stúpania vo veľkých výškach. Na ferraty sa často lezie v skupinách ľudí za sebou, ale za svoju bezpečnosť je zodpovedný každý sám. Lezec sa na ferrate istí dvoma karabinami, ktoré sú prichytené o tlmič pádu, pričom tie sú spolu pripevnené o sedací úväz. Počas lezenia sa lezec postupne prepína medzi jednotlivými úsekmi, pričom je neustále krabinami prichytený o oceľové lano, ktoré je napevno prichytené o skalu. 

Výbava na ferratu

Keďže lezenie prostredníctvom via ferrata prebieha často na nebezpečných úsekoch a vo veľkých výškach, je tomu potrebné prispôsobiť aj vybavenie. To ochraňuje lezcov v prípade pádu a minimalizuje riziko zranenia, ktoré by mohlo mať pre lezca fatálne následky. Súčasťou ferratovej výbavy je:

Helma

Helma/prilba na via ferratu chráni via lezcov pred rizikom zranenia hlavy v prípade pádu. Okrem toho chráni lezcov pred uvoľnenými padajúcimi kameňmi, ktoré bývajú častou príčinou úrazov hlavy. Zvýšenú pozornosť treba dávať najmä v jarných mesiacoch, kedy sa pôsobením vody a tepla zvyšuje uvoľnovanie kameňov.

Tlmič pádu

Tlmič chráni lezcov v prípade ich pádu a lezci sa ním istia o oceľové laná. Moderné páracie tlmiče pádu sú tvorené dvoma karabinami, ktoré sú pripevnené o pružné laná. Sú pevné a pri páde dokážu niekoľkokrát znásobiť svoju dĺžku. Obe laná vedú do púzdra tlmiča, kde je uložený párací mechanizmus. Ten sa v prípade pádu uvoľní, absorbuje kynetickú energiu a zníži riziko vážneho zranenia, ktoré môže v dôsledku pádu vzniknúť.

Ferratový úväz

Základnou časťou výbavy každého ferratistu je aj ferratový úväz, ľudovo nazývaný aj sedák. Je tvorený hlavnou bedrovou časťou, o ktorú je pevne pripevnený tlmič pádu. Bedrová časť sedáku je spojená popruhmi, ktoré vedú do časti určenej na zafixovanie úväzu o stehná. Moderné ferratové úväzy obsahujú aj špeciálne miesto určené na zacvaknutie ferratových karabín. Doplnkou a vyššou formou ochrany na ferrate je aj prsný úväz. Pri jeho použití spolu s klasickým sedacím úväzom sa v prípade pádu maximalizuje rozloženie energie na celé telo. Doplnkový prsný úväz je vhodný najmä pre ťažších lezcov.

Rukavice

Rukavice nie sú v prípade via ferraty úplnou nevyhnutnosťou, mali by však byť vo výbave každého správneho ferratistu. Ochraňujú ruky lezcov pred tvorbou pľuzgierov a iných zranení a zabezpečujú správny kontakt medzi prstami a vodiacim lanom či skalou.

Aké je najlepšie ročné obdobie na via ferratu?

Vhodné počasie je dôležitým faktorom, ktorý výrazne vplýva na bezpečnosť lezcov. Na lezenie je preto potrebné voliť také ročné obdobie, kedy je šanca na náhlu zmenu počasia čo najmenšia. Náhla zmena počasia však môže vzhľadom na vysokohorský terén prísť nečakane a spôsobiť značné komplikácie. Keďže lezci lezú po celý čas istený o oceľové lano, vzniká veľké riziko zasiahnutia bleskom v prípade búrky. 

Pozor: Ak vás počas lezenia zastihne náhle zhoršenie počasia, nepodceňujte situáciu. Ak je to možné, nájdite vhodné únikové miesto a okamžite opustite trasu. Pokiaľ nemôžete trasu opustiť na vhodnom mieste, vyhľadajte urýchlene miesto, ktoré vás ochráni pred úderom blesku a minimalizuje riziko smrti.